logo klubu

Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach klasycznych, Ryga 18-30.08.2018r.


W dniach 19-30 sierpnia 2018 r. w Rydze odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach klasycznych. Województwo lubelskie i miasto Lublin na tych zawodach reprezentowała Monika Borowik w grupie dziewcząt do lat 8 oraz Wojciech Borowik w grupie chłopców do lat 10. Wczoraj w godzinach późnowieczornych, a właściwie zawodnicy wrócili do Lublina.

Monika zajęła w tych zawodach miejsce 17 w gronie 50 startujących zawodniczek ze zdobyczą punktową 5 z 9 maksymalnie możliwych do zdobycia punktów. Warto odnotować, że całe zawody rozegrała w ścisłej czołówce – po czterech zwycięstwach z rzędu na początku turnieju Monika trafiła do ścisłej czołówki walczącej o zwycięstwo w turnieju i medale grając na pierwszych szachownicach. Niestety druga część turnieju przyniosła pomyłki, które zepchnęły ją ostatecznie na 17 miejsce. Dane jej było jednak zagrać z późniejszą mistrzynią Europy, zawodniczką z Białorusi Zubkovskaya Ekaterina i wicemistrzynią Europy, zawodniczką z Rosji Preobrazhenskaya Diana, a za wartościowy wynik należy uznać zwycięstwo nad czwartą zawodniczką turnieju, pochodzącą z Gruzji Mgeladze Kesaria. W efekcie Monika poprawiła swój ranking międzynarodowy FIDE o 28 oczek i zdobyła cenne doświadczenie rywalizacji ze ścisłą czołówką europejską.

Wojtek natomiast w turnieju zdobył połowę możliwych do zdobycia punktów (4,5 z 9) i uplasował się na 69 pozycji wśród 132 startujących w tej kategorii zawodników. Również poprawił swój międzynarodowy ranking FIDE o 15 punktów. Również odnotował dobry wynik remisując z 12 zawodnikiem turnieju, Norwegiem Kvaloy Aksel Bu z rankingiem FIDE 1943.

Podsumowując zawody nie można również zapominać, że samo wywalczenie prawa startu w tej imprezie jest trudną rzeczą o czym świadczy fakt, że w tym roku z naszego województwa udało się to tylko 4 juniorom, w tym opisanej dwójce rodzeństwa. Zawodnicy zaprezentowali się dobrze i godnie reprezentowali województwo lubelskie i miasto Lublin, a rywalizacja z najlepszymi i zdobyte doświadczenie z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu w Lublinie oraz Mieście Lublin za wsparcie startu w tych zawodach.

Nasze turnieje

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Zadanie dnia

Ranking live

Więcej na stronie 2700chess.com

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu zgadzasz się, aby pliki te były zapisywane na twoim komputerze. Dodatkowe informacje - polityka cookies.