logo klubu

Korzyści płynące z gry w szachy dla dziecka !

Logika a szachy

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjną, rozwija wyobraźnię przestrzenną, a przede wszystkim ma związek z logicznym myśleniem. W związku z tym oddziaływa na intelekt, zwiększa twórcze zdolności i wpływa na wzrost aktywności umysłowej. Zawiera również wiele funkcji wychowawczych, uczy bowiem cierpliwości oraz odporności na ponoszenie porażek. Nie zawsze przecież osiągamy wygraną, a przegrana nie musi oznaczać końca świata. W ten sposób uczeń łatwiej radzi sobie z przegraną i nie załamuje się, jeśli nie odniesie sukcesem, bo rozumie, że wzloty i upadki stanowią integralną część życia, zarówno w szkole, jak i w domu. Ponadto zasada „fair play” przy szachownicy przenosi się również na grunt prywatny, a cechy takie jak koncentracja nad zagadnieniem, stosunkowa łatwość w przywiązywaniu wagi do detali oraz szybkość reakcji i znajdowanie właściwych rozwiązań pojawiających się problemów. Oprócz zabawy dzieci czerpią z szach naukę. Szachy to zatem nie tylko forma rozrywki intelektualnej, ale także inwestycja w umysły naszych dzieci. Warto poznać korzyści płynące z gry w szachy, ale przede wszystkim podstawowe reguły, których można się nauczyć pod okiem eksperta np. w MKS Start Lublin.

Gra w szachy – korzyści

Szachy wiążą się z wieloma zaletami. Najważniejszą z nich jest wypełnienie czasu dziecka, ucieczka od nudy, znalezienie pasji, która może zaprocentować w przyszłości w szkole, na uczelni, w pracy. Gra uczy odpowiedzialności za własne decyzje oraz odwagi i chęci podejmowania ryzyka, ale nie za wszelką cenę. Oprócz
wymienionych umiejętności szachy przede wszystkim:

uczą umiejętności osiągania wyznaczonych celów,

uczą strategicznego myślenia,

uczą radzenia sobie z niepowodzeniami,

rozwijają umiejętność nauki na własnych błędach,

rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem,

rozwijają umiejętności matematyczne,

uczą dyscypliny i zaangażowania,

rozwijają umiejętność krytycznego myślenia,

rozwijają kreatywność,

uczą prawidłowej oceny sytuacji,

dają pewność siebie,

uczą szacunku do siebie,

rozwijają wyobraźnię,

rozwijają zmysł obserwacji,

uczą systematyczności,

uczą cierpliwości,

rozwijają zdolności poznawcze.

 

Źródło internet.

Nasze turnieje

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Zadanie dnia

Ranking live

Więcej na stronie 2700chess.com

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu zgadzasz się, aby pliki te były zapisywane na twoim komputerze. Dodatkowe informacje - polityka cookies.